duminică, 22 mai 2011

CSM Câmpina – Cetatea Coada Izvorului
3-2 (0-0)
Având promovarea asigurată de mai multe etape şi după ce au scăpat şi de „stresul” Cupei, echipierii CSM-ului au abordat partida cu ocupanta locului secund din această serie cu gândul, parcă, mai mult la vacanţă.
Chiar dacă şi-au creat o sumedenie de ocazii încă din prima jumătate a reprizei întâi, Hromei, Dârstaru, Tuchilă şi Budileanu ratând ocazii una mai mare ca alta, câmpinenii nu au părut conectaţi la joc.
Pe acest fond, oaspeţii îşi arată de două ori colţii, dar Cosmineanu reuşeşte să menţină tabela intactă.
După pauză, oaspeţii deschid scorul, în minutul 58, prin V. Dinu, care a luat o minge de la centrul terenului, a dribat şi întors trei fundaşi şi l-a învins pe Cosmineanu cu un şut puternic de la 12 metri. Treziţi de acest gol, Ilioiu şi coechipierii săi apasă ceva mai puternic pe acceleraţie, ocaziile la poarta oaspeţilor se înteţesc, iar golul egalării vine în minutul 65, prin Budileanu, care transformă o lovitură de pedeapsă îndelung contestată de oaspeţi. Descătuşaţi, câmpinenii mai înscriu de două ori, prin Tuchilă, minutul 69, reluare imparabilă din vole, de la 4 metri, după o centrare de pe partea stângă a lui Ilioiu, şi Budileanu, minutul 88, după o prelungită fază de atac în suprafaţa de pedeapsă adversă.
În ultimul minut din cele trei de prelungire, arbitrul Frăţilă se face din nou de râs, acordând un penalty doar de el văzut, prin care Anghel stabileşte scorul final, 3-2.
Marcatori: Budileanu (65-11m, 88), Tuchilă (69) / V. Dinu (58), Anghel (90+3-11m).
CSM Câmpina: Cosmineanu – Burchi, Gânju, G. Radu (cpt), Georgescu – Dârstaru, Budileanu, Ilioiu (88 Voicu), Necula (51 Stoica) – Tuchilă (74 Bej), Hromei (82 Burlacu). Rezerve neutilizate: Marinică – Matache. Antrenor: Roberto Opatchi.
Cetatea Coada Izvorului: Manea – Anghel, Cornel Vanghele (cpt), Duca, N. Marin – Moise, V. Vanghele, M. Dinu, Niţoi (34 Procopianu) – V. Radu, V. Dinu. Rezerve neutilizate: Dumitraşcu – Ivan, Cristea, Staicu, Constantin Vanghele. Antrenor: Ion Gheorghe.
Cartonaşe galbene: G. Radu (62, 84), Tuchilă (69), Stoica (70), Budileanu (79) / M. Dinu (65), V. Radu (74), Cornel Vanghele (83).
Cartonaşe roşii: G. Radu (84).
Arbitri: George Frăţilă – Andrei Bobeică (Ploieşti), Mădălina Crăciun (Negoieşti).
Observator: Ion Andreoiu (Ploieşti).
Minutul 58 - V. Dinu deschide scorul pentru oaspeţi
Minutul 69 - Tuchilă semnează desprinderea, reluând din vole, de la 4 metri, o centrare de pe partea stângă