vineri, 24 decembrie 2010

Astăzi este ziua lor

Irina Mârţ
Născută la 24 decembrie 1972, Irina Mârţ a domiciliat multă vreme la Botoşani, după care s-a mutat la Bucureşti. Se află pe lista FIFA din anul 2001, fiind unul dintre cei mai apreciaţi arbitri asistenţi FIFA femei din ţara noastră. Are o carieră internaţională apreciată, printre vârfurile acestei numărându-se:
Campionatul Mondial din SUA 2003 (unde a i-a făcut linie Cristinei Ionescu la finala Germania – Suedia, 2-1, după prelungiri), Campionatul Mondial China 2007 (unde a arbitrat inclusiv semifinala Germania – Nigeria 3-0), Jocurile Olimpice de la Beijing 2008 (unde a arbitrat inclusiv partida din sferturi, Suedia – Germania 0-2, după prelungiri). De asemenea, mai trebuie spus că anul trecut, Irina Mârţ a arbitrat în Elveţia, Norvegia, Serbia (preliminarii CM), Norvegia, Danemarca şi Suedia (în Champions League). În acest an, Irina Mârţ a arbitrat în Portugalia, Franţa, Anglia, Irlanda (preliminariile Cupei Mondiale), Suedia (semifinala Champions League), Trinidad Tobago (Cupa Mondială sub 17 ani), Belgia (miniturneu de calificare pentru CE sub 17 ani), Italia (grupe Champions League). În competiţia internă, în acest sezon, Irina Mârţ a arbitrat 7 jocuri (5 în Liga a II-a şi câte unul în Liga a III-a şi Cupa României).
Alături de Cristina Bujor, înaintea unei partide de la turneul din Belgia din această toamnă
 La o plimbare prin Belgia, alături de Cristina Bujor
La finala Cupei Mondiale din 2003
 În Antalya, la stagiul de pregătire al arbitrilor, alături de Florin Vişan şi Liviu Ciubotariu
 Constantin Zotta
Născut la 24 decembrie 1962, locuieşte la Bucureşti şi a fost mai mulţi ani arbitru FIFA. În plan intern, a arbitrat în prima ligă între anii 1994 şi 2001. Primul meci, pe 27 august 1994, FC Braşov – Gloria Bistriţa 2-1; ultimul joc, pe 21 aprilie 2001, FCM Bacău – Petrolul Ploieşti 1-2. În cele 7 sezoane pe prima scenă a fotbalului românesc, Zotta a condus 92 de meciuri. Rămâne celebru pentru acel meci FC Naţional – Rapid, atunci când exasperat de deciziile sale, preşedintele FC Naţional, Gino Iorgulescu a pătruns pe suprafaţa de joc şi l-a alergat pe Zotta, fiind la un pas să-l prindă şi să-i aplice o corecţie fizică. După retragerea din activitate a ocupat mai mulţi ani funcţii de conducere în cadrul clubului rapid, iar de la venirea lui Avram în fruntea CCA a fost cooptat în rândurile acestui organism, devenind şi observator de arbitri în Liga I. De asemenea, în august-septembrie acest an a participat la nişte cursuri UEFA de depistare a tinerelor talente în arbitraj, fiind desemnat ca instructor al Comisiei de Arbitri UEFA.
Ipostaze…
 În Africa de Sud, la o partidă din Meridian Cup
 Alergat de Gino Iorgulescu…
La cursul UEFA din acest an (rândul de jos, al treilea de la stânga la dreapta), alături de Elleray, Collina, Hugh Dallas şi Marc Batta
 Laszlo Vagner
Arbitrul maghiar Laszlo Vagner s-a născut pe 24 decembrie 1955 şi a fost prezent la Cupa Mondială din Franţa 1998, acolo unde a condus jocurile Scoţia – Norvegia şi Chile – Camerun, ambele în grupe şi ambele încheiate la egalitate, 1-1. Locuieşte la Vencsello şi s-a aflat pe lista FIFA între anii 1992 şi 1998.