miercuri, 28 iulie 2010

CCA a decis: Crângaşu a greşit!

După fiecare etapă, Comisia Centrală a Arbitrilor s-a angajat că va discuta deciziile discutabile ale arbitrilor şi va da publicităţii punctele oficiale de vedere asupra respectivelor faze. La prima etapă, printre fazele aflate în discuţie, s-a numărat şi cea de la partida Pandurii Tg. Jiu - Unirea Urziceni, scor 0-0, arbitrată de bucureşteanul Radu Petrescu (foto), avându-l la una dintre margini pe asistentul ploieştean Eduard Crângaşu (foto medalion). Reamintim că în minutele de prelungiri, gorjenii au înscris un gol perfect valabil, anulat eronat de asistenul Crângaşu.
"Nu numai că n-a văzut bine, dar l-a şi indus în eroare pe "central", care i-a spus că Galamaz a şters mingea cu capul, însă el a susţinut că fusese ofsaid din prima fază, ceea ce nici nu se poate discuta", a spus preşedintele CCA, Vasile Avram despre faza cu pricina. Această precizare vine să întărească - din punctul meu de vedere - greşeala gravă a asistenului ploieştean şi îmi dă dreptate când am presupus că a existat un dialog între arbitru şi asistent pe marginea acestei faze. Radu Petrescu l-a ajutat pe Crângaşu şi ar fi putut să-l scoată din culpă, dar acesta a insistat şi acum va suporta consecinţele.