duminică, 26 iulie 2009

Supercupa României, live

Duminică, 26 iulie, de la ora 21.00, pe Stadionul "Valentin Stănescu" are loc Supercupa României dintre Unirea Urziceni (campioana României) şi CFR Cluj (câştigătoarea Cupei). Este pentru prima oară când cele două echipe participă la Supercupa României.
Partida va fi arbitrată de Georgian Ionescu (Buzău) - Cristian Nica (Ploieşti), Aurel Oniţa (Constanţa) - Andrei Chivulete (Bucureşti).
Echipele:
Unirea Urziceni: Grigore - Matei, Galamaz, Fernandes, Bordeanu - Apostol, Paraschiv, Brandan, Frunză - Bilaşco, Ruşescu. Rezerve: Tudor - Mehmedovic, Pădureţu, Onofraş, Dănălache, Epaminonda Nicu, Ricardo. Antrenor: Dan Petrescu.
CFR Cluj: Nuno Claro - Tony, Cadu, Alcantara, Panin - Dani, Culio, Peralta, Mara, Deac - Ruiz. Rezerve: Stăncioiu - Mureşan, Leao, Trică, Dubarbier, Kone, Traore. Antrenor: Antonio Conceicao da Silva Oliveira "Toni".
Desfăşurarea live:
înainte de începerea meciului - lume foarte puţină în tribune şi atmosferă de vacanţă
min. 1 - arbitrul Georgian Ionescu fluieră începutul partidei
min. 2 - Paraschiv (Unirea) şi Peralta (CFR), cartonaşe galbene
min. 4 - Cadu (CFR) îl loveşte cu cotul intenţionat pe Brandan, dar scapă fără nici o sancţiune
min. 7 - Diego Ruiz (CFR) ratează un şut cu latul din 3 metri
min. 10 - Bilaşco (Unirea), cartonaş galben pentru simulare
min. 16 - Maftei (Unirea), cartonaş galben pentru o intrare cu talpa din faţă
min. 33 - Mara (CFR), cartonaş galben pentru un atac întârziat
min. 35 - Dani (CFR), cartonaş galben pentru ţinerea unui adversar
min. 38 - Deac (CFR) ratează o mare ocazie, după un şut peste poartă din interiorul suprafeţei de pedeapsă
min. 39 - Bilaşco (Unirea) are un şut bun de la peste 22 metri, puţin alături
min. 41 - 0-1, CADU (CFR) înscrie cu capul din 5 metri, după o lovitură de la colţ de pe partea stângă
min. 43 - Ruşescu (Unirea) reia din apropierea punctului de pedepasă, dar şutul său trece mult peste poartă
min. 45+1 - Deac (CFR), cartonaş galben pentru o intrare la Maftei
min. 45+1 - Dan Petrescu, antrenorul formaţiei Unirea, este trimis în tribună de arbitrul Georgian Ionescu, în urma protestelor repetate
min. 45+4 - arbitrul Georgian Ionescu fluieră sfârşitul primei reprize
min. 46 - arbitrul Georgian Ionescu fluieră începutul reprizei secunde
min. 50 - 1-1, FRUNZĂ înscrie dintr-o lovitură liberă de la 18 metri cu un şut superb la vinclu
min. 53 - Frunză (Unirea) pătrunde pe partea dreaptă, dar este blocat de portarul Nuno Claro
min. 55 - Culio (CFR), cartonaş galben pentru lovirea mingiei după fluierului arbitrului
min. 60 - Ruşescu (Unirea) şutează din lovitură liberă de la 29 m, lateral stânga, cu pământul, iar Nuno Claro respinge cu dificultate
min. 61 - schimbare Brandan - Pădureţu (Unirea Urziceni)
min. 65 - Frunză (Unirea) şutează prin surprindere puţin pe lângă
min. 68 - schimbare Mara - Dubarbier (CFR Cluj) şi Peralta - Trică (CFR Cluj)
min. 72 - Trică (CFR), cartonaş galben pentru o intrare întârziată din spate
min. 73 - Ruiz (CFR) ratează o ocazie mare, cu un şut pe lângă, de la 8 metri, după o greşeală a lui Galamaz
min. 79 - Bordeanu (Unirea) şutează de la 28 metri, iar Nuno Claro reţine cu dificultate
min. 81 - schimbare Paraschiv - Ricardo (Unirea), Ruiz - Kone (CFR)
min. 84 - Kone (CFR) a trimis mingea în bară de la 10 metri, cu un şut pe spate, cu boltă
min. 90 - Apostol (Unirea), cartonaş galben pentru proteste
min. 90+4 - arbitrul Georgian Ionescu fluieră fnalul celor 90 de minute; urmează prelungiri
min. 91 - arbitrul Georgian Ionescu fluieră începutul primei reprize de prelungiri
min. 94 - Dubarbier (CFR) şutează plasat din afara suprafeţei de pedeapsă, iar Grigore respinge cu dificultate
min. 100 - schimbare Maftei - Epaminonda Nica (Unirea)
min. 105 - arbitrul Georgian Ionescu fluieră finalul primei reprize de prelungiri
min. 106 - arbitrul Georgian Ionescu fluieră începutul celei de-a doua reprize de prelungiri
min. 113 - Pădureţu (Unirea), cartonaş galben pentru un fault din spate
min. 115 - Deac (CFR), cartonaş roşu, după ce a primit al doilea "galben" după o intrare tare la Bordeanu
min. 120 - arbitrul Georgian Ionescu fluieră finalul celor 120 de minute de joc; urmează lovituri de departajare
2-3 - transformă Cadu (CFR)
Rezultata final: Unirea Urziceni - CFR Cluj 3-4 (1-1, 1-1, 0-1) şi CFR Cluj câştigă pentru prima dată Supercupa României