marți, 30 iunie 2009

Mari partide internaţionale conduse de arbitri români (II)

Guadalajara, 21 iunie 1986, Brazilia - Franţa 1-1, 3-4 la loviturile de departajare, Campionatul Mondial Mexic 1986, sferturi de finală, Ioan Igna

Partida de la Guadalajara a rămas una dintre întâlnirile clasice, de referinţă pentru fotbalul mondial. Igna a avut privilegiul să fluiere jucători de mare clasă, strunind în aceeaşi arenă jucători precum Platini sau Careca, Socrates sau Giresse, Tigana sau Zico. Şi nu este deloc puţin lucru...
Ioan Igna a condus partida de la Guadalajara, ajutat de Lajos Nemeth (Ungaria) şi Vojtech Christov (Cehoslovacia). Pe teren nume foarte grele, aşa că vă prezint integral echipele:
Brazilia: Carlos - Edinho, Junior (91 Silas), Muller (71 Zico), Careca, Josimar, Julio Cesar, Alemao, Branco, Socrates, Elzo. Antrenor: Tele Santana.
Franţa: Bats - Amoros, Battiston, Bossis, Tusseau, Luis Fernandez, Platini, Giresse (87 Ferreri), Tigana, Rocheteau (99 Bellone), Stopyra. Antrenor: Henri Michel.
S-a jucat la ora locală 12, pentru a se permite ca în Europa televizarea partidelor live să fie la ore accesibile. În plus, Guadalajara este situată la o altitudine de peste 2.000 metri. Aşa că s-a jucat pe o căldură insuportabilă, Igna pierzând nu mai puţin de 4 kilograme în 120 de minute de joc.
Brazilienii au deschis scorul prin Careca (min. 17), Platini egalând pentru francezi în minutul 40. La loviturile de departajare au transformat: Zico, Alemao şi Branco (pentru brazilieni), respectiv, Amoros, Stopyra, Bellone şi Luis Fernandez (pentru francezi), ratând Julio Cesar şi Socrates (pentru brazilieni) şi... Platini (pentru Franţa).
Igna a reuşit să strunească orgoliile brazilienilor şi francezilor fără a acorda - atenţie! - nici un cartonaş galben. Mai mult, la loviturile de departajare, Igna a avut o nouă faza grea. Ce fază grea la lovituri de departajare? Şi totuşi... A fost prima dată în istoria executării de lovituri de departajare, când mingea lovea bara, apoi portarul şi intra în poartă. Igna a acordat fără nici o ezitare gol, deşi situaţia nu era reglementată de Legile Jocului. Ulterior turneului final, într-o sesiune a Internationa Board s-a modificat regulamentul jocului de fotbal, stipulându-se, ceea ce astăzi i se pare banal oricărui arbitru, ca în astfel de cazuri să se acorde gol. A rămas în istoria fotbalului ca "amendamentul Igna". Ceea ce nu este deloc puţin lucru...
A fost un meci foarte greu, dar şi foarte frumos, celebrul Pele vorbind că se compară doar cu "Brazilia - Italia", disputat tot în Mexic, în 1970.